זר גלעד

זר גלעד

זר גלעד
תושב איתמר
קב"ט מועצה אזורית שומרון
נרצח בפיגוע ירי על כביש קדומים – יצהר שהוסב ל"דרך גלעד"
ז' סיון תשס"א (29.5.2001)
בן 40 במותו
הותיר הורים, אשה, שמונה ילדים ושבעה אחים ואחיות
הובא למנוחות בבית העלמין בקרני שומרון

קורות חייו
גלעד נולד בכ' בחשון תשכ"א (10.11.1960) בקיבוץ בארות יצחק, בן ליעל ומשה זר. כשהיה בן שנתיים עקרה המשפחה למרכז האזורי אבן-שמואל בדרום, שם למד בגן הילדים. בהיותו בן שש עברה המשפחה, עם ארבעת ילדיה, למושב נחלים. שם למד בבית הספר הממלכתי-דתי. בתיכון למד בישיבת בני עקיבא "אור עציון", והיה חבר בתנועת בני-עקיבא.
בגיל 18 התגייס לנח"ל והתקדם בתפקידי הפיקוד – קורס מפקדי כיתות, קורס קצינים ועד סיום שרותו הצבאי היה קצין בגדוד 960, גדוד היאחזויות נח"ל מהר חברון ועד אילת, ובמסגרת תפקידו איזרח מספר היאחזויות שהפכו לישובי קבע.
בגדוד פגש את הגר, בת כפר סולד שהיתה קצינת ח"ן בהיאחזויות ובמחלקת משק בישובי הנגב, לימים רעייתו. בזמן שירותו הצבאי עברה המשפחה, עם גלעד ושבעת אחיו ואחיותיו, להתגורר בישוב קרני שומרון.
בתום שירותו הצבאי למד גלעד במכון מאיר, ויצא עם גרעין מהמכון להקים את הישוב איתמר ליד שכם בשומרון. גלעד היה יושב-ראש המזכירות וכן המזכיר בשנים הראשונות של הישוב, ותרם ממרצו ומכשרונו לפריחת הישוב ולשגשוגו. שמונת ילדיהם של הגר וגלעד נולדו באיתמר.
גלעד היה שנים רבות רכז הבטחון בישוב, עד שהתמנה לפקח קרקעות, ואחר-כך לקצין הבטחון של המועצה האזורית ומנהל מחלקת הבטחון. בתפקיד זה השקיע מאמץ ומחשבה מרובים ופיתח מערכת בטחון מפוארת, שיכלל את תפקודי מערכות ההצלה והבטחון, דאג לאבזר את כל העוסקים במלאכה בצורה מעוררת התפעלות, וכן דאג להשתלמויות לכל העוסקים בשירותי ההצלה.
בתוקף תפקידו, שאותו מילא על הצד הטוב ביותר, פרץ דרכי בטחון בכל אזורי המועצה האזורית שומרון ואף מעבר לזה. היה קשור לכל מפקדי הצבא ששרתו בשטח שיפוט המועצה, שהיא המועצה האזורית הגדולה ביהודה ושומרון. גלעד השרה הרגשת בטחון גם בימים הקשים של האינתיפדה. במילואים היה מפקד חבל בהגנה מרחבית של חטיבת שומרון, בדרגת רב-סרן. היה בצוות המוביל בהנהלת המועצה האזורית שומרון.
ביום א' בניסן תשס"א (25.03.2001) נפצע גלעד על-ידי מחבלים בזרועו, בבטנו ובחזהו. הוא הצליח להתפנות בכוחות עצמו למחנה צבאי סמוך והזעיק כוחות הצלה. מצבו הוגדר קשה מאד, והוא הוטס לבית החולים בתל השומר. בסדרת ניתוחים התייצב מצבו, ולמרות זיהום שגרם לפתיחת תפרים בבטנו החלים במהירות, וחזר לנהל את מחלקת הבטחון אף טרם החלמתו המלאה.
ביום שלישי ז' בסיון תשס"א (29.05.2001) נורה גלעד על-ידי מחבלים ממארב בצומת ליד הכפר ג'ית, לא רחוק מהישוב קדומים. שלושה כדורים פגעו בראשו וגרמו למותו. המחבלים התקרבו לרכבו, ובכמות גדולה של תחמושת ביצעו וידוא הריגה.
בן 40 היה במותו. גלעד הותיר אישה ושמונה ילדים, הורים ושבעה אחים ואחיות. הובא למנוחות בבית העלמין בקרני שומרון.
ביום השלושים לרצח גלעד הוצאה חוברת לזכרו. המשפחה החלה בכתיבת ספר תורה לזכרו, כתיבה שתסתיים אי"ה ביום השנה השני להירצחו.

ת.נ.צ.ב.ה

facebook
שינוי גודל גופנים
ניגודיות