חום יולי אוגוסט אז היה כבד מאד…

חום יולי אוגוסט אז היה כבד מאד…

חום יולי אוגוסט אז היה כבד מאד… / מאת רבקה צדוק, אחות אחראית במלר"ד גב ההר

עונת הטיולים בשיאה וגם החום בשיאו. החום הכבד דורש מאתנו זהירות יתירה מפני תשישות חום או חלילה מכת חום.

מהי תשישות חום ומהי מכת חום (Heat Stroke)?

תשישות חום היא עלייה בחום הגוף כתוצאה מחשיפה לחום סביבה גבוה או למאמץ.

מה מרגישים? בחילות, כאבי ראש, חולשה, לעיתים קרובות העור קר ולח, הדופק מהיר, הנשימות שטוחות ומהירות, חום הגוף עולה עד 40 מעלות צלזיוס. במצב של תשישות חום לרוב אין עדיין פגיעה במערכות הגוף, אבל מי שסובל מכך כבר קרוב מאוד לפגיעה כזאת, והגוף מאותת על כך.

הסכנה: אם תשישות חום אינה מטופלת כיאות, היא עלולה להתפתח למכת חום ולמוות.

מכת חום היא עליית חום הגוף ליותר מ־40 מעלות כתוצאה מחשיפה לחום סביבה גבוה או למאמץ. חום מעל ל־40 מעלות עלול לפגוע במוח ובמערכות חיוניות נוספות כגון פגיעה בכבד או במערכת קרישת הדם.

מה מרגישים? בחלק ניכר מהמקרים האדם שסובל ממכת חום מתמוטט בשלב מוקדם – לעיתים ללא סימנים מקדימים. לפני כן ייתכנו כאבי ראש עזים, חולשה קיצונית, אי־ יציבות, פרכוסים, ירידה בתגובות, בלבול ואובדן הכרה, עלייה בקצב הלב ובקצב הנשימה, יובש בעור, אך לפעמים גם הזעה ואף הזעה מרובה.

הסכנה: מוות או פגיעה במוח, בכבד ובכליות.

מניעה:  אם אתם בטיול בשטח הקפידו על הפסקות של רבע שעה אחרי כל שעה של הליכה בצל, שימו לב לקטנטנים שאינם רגילים ללכת הרבה וזקוקים למנוחות ארוכות יותר, הקפידו על שתייה מרובה כדי שהגוף יוכל לייצר זיעה ולקרר עצמו, שימו לב כי שהקטנטנים אינם סוחבים משקל כבד מידי על גבם, ואם אחד מבני המשפחה היה חולה עם חום במהלך השבוע בו אמור להתקיים הטיול, רצוי כי לא יצא לטיול (כנ"ל לגבי ילד שסבל משלשולים או הקאות לפני הטיול או במהלכו). וכמובן: לא להשאיר ילדים במכונית לבד, אף לא לשניה אחת.

טיפול: צריך להפשיט את האדם מבגדיו ולשפוך עליו מים רבים (שימו לב!! לא לשפוך על הפנים מחשש לחנק). יש להזעיק סיוע רפואי מהר ככל האפשר כדי שיוכלו לקרר אותו באמצעים שלהם.

facebook