עבודה סוציאלית קהילתית

עבודה סוציאלית קהילתית

העבודה הקהילתית בונה עם הפרט את יכולתו לפעול יחד עם תושבים אחרים וליצור קהילה מתפקדת ומעורבת למען עצמם.

היא מלמדת אנשים כלים של שיתוף פעולה, פתרון בעיות, וגיוס משאבים. העבודה הקהילתית מאמינה בהשתתפות מירבית של התושבים בחיי הקהילה שלהם ובמימוש זכותם של אנשים להשפיע על החלטות חשובות בחייהם.

שירותי המחלקה:

מרכז חוסן קהילתי

המרכז לחוסן קהילתי הינו מסד המאפשר לפעילויות חברתיות להתמודד במצבי משבר לחץ וחירום במרחב המועצה האזורית שומרון. תהליך פיתוח למידה ארגונית משותף עם אנשי מקצוע מאגפי המועצה השונים מקדם ומעצים את יכולת התמיכה וההתערבות ביישובים ובאוכלוסיות מיוחדות.

 

צח”י – צוות חירום וחוסן ישובי

צוותי חירום יישוביים מטרתם להתערב בעיתות חירום  ואסון  ולפעול יחד עם גורמי המקצוע באגף הרווחה.

צוותי הצח”י מורכבים ממתנדבים משמעותיים אשר עוברים הכשרה ייעודית  וליווי מתמשך ופועלים לסיוע לפרט, משפחה וקהילה בעת אסון ומשבר.

 

מרכז לגישור ודיאלוג קהילתי

הגישור מוגדר כהליך וולונטרי, בו צד שלישי, ניטראלי, מסייע לצדדים לנהל ביניהם משא ומתן ישיר ובונה למציאת פתרון מספק ומוסכם לסכסוך הקיים מבלי שיהיה בידו כוח לכפות עליהם פתרון כלשהו.

ניתן לפנות למרכז הגישור לטלפון שמספרו: 053/7785626

 

תכנית הורות בקהילה

הורות – התפקיד החשוב, הבסיסי, המרכזי והמשמעותי ביותר עבור ההורים והילדים כאחד. זהו תפקיד קשה, מסובך, מאתגר, משמח ומספק מאין כמוהו.

אנו באגפי המועצה השונים במועצה אזורית שומרון : האגף לשירותים חברתיים , מתנ”ס שומרון, אגף חינוך, שפ”י,  והיחידה למניעת סמים ואלכוהול, מרימים על נס את נושא ההורות מתוך הבנה והכרה בחשיבות חיזוק ההורות בעידן מורכב זה שטומן בחובו התמודדויות לא פשוטות מבחינה תרבותית, כלכלית, ביטחונית ומדינית.

 

צוותי מוגנות בקהילה

ילדים ובני נוער נחשפים להתנהגויות  ולמידע מיני בלתי מותאם.

ביישובים נבנים צוותי מוגנות בקהילה אשר כוללים: רבני יישובים, אנשי חינוך  מתנדבים  ונציגי מנהיגות פורמליים. צוותים אלה עוברים הכשרה וליווי מתמשך.

תפקיד וועדות המוגנות להציע תכניות מניעה והסברה בנושאי המוגנות המינית לכל שכבות האוכלוסייה (הורים, ילדים ונוער) וכן להתערב יחד עם אגף הרווחה בעת אירועים של פגיעות מיניות שיש להן השלכות קהילתיות.

 

תכנית אם לאם

בעידן המודרני, נשים אחרי לידה נותרות לא פעם לבדן – מיעוט במעגלי תמיכה קהילתיים ומשפחתיים. תחושת בדידות זו עלולה להעלות קשיים תפקודיים ופסיכולוגיים של היולדת  עד כדי דיכאון .

“אם לאם בקהילה” – מציעה מענה טבעי של  רשת מתנדבות של אמהות בוגרות המציעות ליווי ורשת תמיכה ליולדת.

 

מועדונים לאזרח הוותיק

המועדונים הללו מעודדים פעילות בשעות הפנאי, במסגרות חברתיות לאוכלוסיית הזקנים. הפגת או צמצום תחושת הבדידות אצל אוכלוסיית הזקנים היא אתגר חשוב ויסודי. הפעילות במסגרות הפנאי השונות מאפשרת מפגשים חברתיים ויצירת קשרים משמעותיים, בין הזקנים לבין עצמם, לבין קבוצות אוכלוסייה אחרות (מבוגרים, בני נוער או ילדים) והעשרת עולמו של הזקן בתחומי תוכן שונים ומשמעותיים.

המועדון מהווה מסגרת לקשר אנושי, למעורבות חברתית, לתחושת השייכות ולצמצום והפגת תחושת הבדידות. לאפשרויות אלו שהמועדון מציע לאדם המבוגר, השפעה על מצבו הרגשי, החברתי והנפשי, וכן על תפקודו בחיי היום יום.

כיום פועלים:

מועדון לניצולי שואה בשערי תקוה

מועדונים מועשרים באלון מורה ובברקן

 

המחלקה מפעילה גם יחידת אוכלוסיות לצרכים מיוחדים – לפרטים לחצו כאן

 

facebook
שינוי גודל גופנים
ניגודיות