אגרות ביוב – מתקדמים לחישוב הוגן

אגרות ביוב – מתקדמים לחישוב הוגן

לא השתמשת – לא שילמת.

בימים אלה מתקדמת המועצה האזורית שומרון לשיטת חישוב חדשה והוגנת יותר לחיוב אגרת הביוב.

באופן החישוב הקודם חויב כל נכס במחיר קבוע של כ- 125₪ מדי חודש מבלי להתייחס לכמות השימוש במים. כך, זוג צעיר או מבוגר שחי בגפו וכמעט שאינם צורכים מים שילמו את אותה אגרת ביוב ששילמה משפחה גדולה המרבה לצרוך מים. בעקבות דרישת משרד הפנים, מועצה אזורית שומרון מיישרת קו עם כלל המועצות בישראל ומתקדמת לשיטת החישוב החדשה.

 

שאלות נפוצות

 • למה עוברים לשיטת חישוב חדשה?

  קודם כל היא הרבה יותר הוגנת וחשוב מכך- מעודדת חסכון במים. כפי שכבר צוין, משרד הפנים דרש מכל הרשויות בישראל לעבור לשיטת החישוב החדשה עד שנת 2019 במסגרת חוק עזר חדש.

 • איך מחשבים את אגרת הביוב לפי השיטה החדשה ?

  אגרת הביוב מתייחסת באופן ישיר לצריכת המים של כל משפחה. לכל נכס יש מונה מים המציג את כמות המים אותם המשפחה צורכת. מדי חודשיים מקבלת המועצה את קריאת המונים העדכנית מהיישובים ועל פי צריכת המים נקבע סכום אגרת הביוב לאותם החודשים, המהווה מכפלה של כמות המים שנצרכה בתעריף האגרה הקבוע בחוק העזר (שהינו צמוד מדד).

 • כמה זה עולה עכשיו?

  המחיר העדכני למ”ק (ובעברית: 1000 ליטר) שיחל בחיוב הראשון של שנת 2019 יעמוד על 6.27 ₪ כך שבכל פעם שאתם מדיחים את האסלה, על פי המחיר החדש תשלמו עבור אגרת הביב פחות מחצי אגורה. אגב, האגרה צמודה למדד (3.2016) כך שיכול להיות שתהיה תזוזה של מספר אג’ לכאן או לכאן.

   

 • למה משמשת אגרת הביוב?

  אגרת הביוב נועדה לממן את עלות ההובלה של מי הביוב מהבית הפרטי שלכם אל מכון טיהור השפכים הקרוב. המועצה בונה ומתחזקת את הביבים הציבוריים הממוקמים בכל רחוב,  מתקינה ומתחזקת קווי ביוב מרכזים המובילים את השפכים אל מכון טיהור השפכים המרכזי שגם אותו המועצה בונה, מתחזקת, משדרגת ומפעילה אותם מכספי האגרה.

   

 • מה יש לתחזק בקווי ביוב?

  קווי הביוב מתיישנים ומתבקעים ודורשים תחזוקה ותחלופה שוטפים. בנוסף, ממש כמו אצלכם בבית פעמים שנגרמות סתימות בקווי הביוב. עובדי אגף שפ”ע במועצה הנמצאים בכוננות עשרים וארבע שעות ביממה מגיעים לכל סתימה ומשחררים את הזרימה מיידית. טיהור השפכים עצמו נעשה בטכנולוגיות מתקדמות ובעזרת חומרים ייחודיים המאפשרים לנו ליהנות מרחובות נקיים מבלי לפגוע בסביבה בה אנו חיים.

 • האם המחיר יעלה או ירד?

  תלוי בכם.

  על פי נתונים מחקריים, צריכה ממוצעת למשפחה עומדת על כעשרים מ”ק בחודש. אם אתם צורכים פחות, התשלום החודשי שלכם ירד. במידה ואתם צורכים יותר, המחיר שלכם יעלה מעט. במידה ואתם בעלי צריכה ממוצעת המחיר שלכם לא יעלה ולא ירד.

 • כיצד נקבע המחיר לקוב?

  בהנחיית משרד הפנים ורשות המים, החישוב התבצע על ידי חברה חיצונית למועצה שחישבה את עלויות ההובלה והטיהור של קוב מים אחד במועצה אזורית שומרון. המחיר נגזר למשל מהמרחק בין הבית והיישוב לבין מכון טיהור השפכים הקרוב. מספר מכוני טיהור השפכים במועצה משפיע על העלות גם הוא.

  התעריף נבחן על ידי חברה מטעם משרד הפנים ואושר על ידי אגף התקציבים והמחלקה המשפטית במשרד הפנים.

 • מדוע יש הבדל בתעריף אגרת הביוב בין מועצות שונות?

  מועצה אזורית שומרון התברכה בשטח מהגדולים בישראל המשופע בהרים ובקעות בו פזורים יישובים רבים. כל אלו ממצבים את מועצה אזורית שומרון כמועצה עם מערכת הביוב מהמורכבת בארץ. 40 מתקני שאיבה, 15 מכוני טיהור שפכים ואלפי קילומטרים של צנרת ביוב הדורשת תחלופה ותחזוקה יומיומיים. ערים גדולות בישראל מסתפקות במכון טיהור שפכים אחד למאות אלפי תושבים. פריסת היישובים הרחבה בשומרון דורשת 15 מכוני טיהור שפכים שונים.

 • לאן הולכים כספי אגרת הביוב?

  הכספים אינם מצטרפים לתקציב המועצה. הם נכנסים ישירות לתקציב ‘סל סגור’ ומשמשים אך ורק  לתחזוקה, שיפור וחידוש של מערכת הביוב ומתקני טיהור השפכים.

   

 • יש הבדל בין תעריף קיץ לתעריף חורף?

  לא, בחישוב החדש שיקללנו את ההוצאות השנתיות וחילקנו לכל השנה כך שבמקום שיהיה תעריף לחורף ותעריף לקיץ יש לנו תעריף אחיד לכל השנה.

 • בריכות שחיה והשקיה

  המחיר משקלל גם מים שאינם שבים אל מערכת הביוב כגון גינון ובריכות. במידה והחישוב היה בוחר שלא לשקלל ולחייב שימוש במים אלו, ממילא המחיר לקוב היה עולה. ולבסוף החשבון היה נותר פחות או יותר באותו הסכום.

   

facebook
שינוי גודל גופנים
ניגודיות