אלון מורה
גודל טקסט      
תעשייה
תיירות
רבנות שומרון
ישובי המועצה
יזכור
פניות ציבור
מועצה בחירום

אלון מורה

 אוכלוסיה 350 משפחות

 טלפון 9973433 - 02

 פקס 02-9974306

 כתובת ד.נ. לב השומרון 4483300

 כתובת אלקטרונית misrad@elonmoreh.co.il

 

בעלי תפקידים בישוב :

 

רב הישוב :

הרב אליקים לבנון

יו"ר מזכירות :

אליסף פרשן

חבר מליאה :

דוידי בן ציון

מזכיר :

משה שמעון

רבש"צ :

יחזקאל קצובר

רכזת קהילה :

אסתי לבנון

רכזת קליטה :

נעמה מלמד

רכזת תרבות :

רחל הורביץ

ספרנית :

מיכל מליחי

דובר :

בני קצובר

רכזת נוער :

אפרת ורנר

 רכז נוער:

 נהוראי דרין

יו"ר צח"י :

יהושע לבנון

בלנית :

יונת ראטה

 

סיפורו של מקום :

שכם, נקודת המפגש הראשונה של האומה ואבותיה עם ארצם. אברהם אבינו, בבואו בצו האלוקים אל הארץ, עובר בה "עד מקום שכם עד אלון מורה" וזוכה להבטחה "לזרעך אתן את הארץ הזאת". ובעקבות ההבטחה הוא בונה מזבח לה. יעקב אבינו, החוזר אל ארץ מגורי אביו אחרי גלותו אצל לבן מגיע אל שכם "ויבא יעקב שלם עיר שכם", כאן הוא קונה חלקת שדה במאה קשיטה. שכם שימשה בירה למלכות ישראל, אחות לירושלים בירת מלכות יהודה. בשכם טמונות עצמותיו של יוסף הצדיק, אותן העלה משה רבנו ממצרים.

בנוסף לערך ההיסטורי של המקום, יש למקום חשיבות אסטרטגית ביטחונית: ישיבה על ציר האורך המרכזי של גב ההר בארץ ישראל המערבית., שליטה, בעין בלתי מזוינת, מערבה - על חלקה הגדול של רצועת החוף הצפופה של מדינת ישראל, ומזרחה - על בקעת הירדן.

בתחילת שנות השבעים, עוד לפני מלחמת יום כיפור, התגבש,  גרעין התישבות אלון-מורה - שכם, אשר שם לו למטרה להקים ישוב יהודי במרכז השומרון, סמוך ככל האפשר לשכם, במטרה לממש את זכותנו הטבעית על חבל ארץ זה. לאחר מאבקים רבים ושמונה נסיונות לעלות לקרקע, בט"ו בשבט תש"מ (1980) קיבל הגרעין אישור ממשלתי ועבר לנקודת הקבע על רכס הר כביר. אלון מורה הוא הגדול ביישובי גב ההר. אופי הישוב קהילתי תורני, הפתוח גם לכל גוני האוכלוסייה.

 

גיאוגרפיה:  העיר שכם נמצאת בלב ליבה של ארץ ישראל. שוכנת על פרשת דרכים מרכזית בין דרך האבות, ההולכת על גב ההר, מחברון וירושלים ועד לגליל, ובין הציר העולה משפלת החוף, למרכז הארץ - אזור גב ההר, ומשם לעבר הירדן המזרחי.

הישוב אלון מורה ממוקם היום על מורדותיו הדרומיים של רכס הר כביר, כ-5 קילומטרים מזרחית לשכם, וצופה אל תל בלטה - שכם המקראית. פסגת הרכס מתנשאת לגובה של 792 מ' מעל פני הים. הפסגה הקרובה של הר-כביר מגיעה לגובה 767 מ' והישוב ממוקם מגובה של 650 מ' ועד פסגה זו, בנוף מהמם ביופיו.

הנוף הנשקף מהישוב: למרגלות הרכס מצפון לו, ואדי פרעה המושך מים בכל ימות השנה, ובו עובר הכביש הראשי שכם - בקעת הירדן עד לגשר אדם - זוהי "דרך מבוא השמש" המקראית, בה עברו ישראל עם כניסתם לארץ בהנהגת יהושע, לבנות מזבח על הר עיבל. מצפון לואדי, שוכן רכס הר-טמון, וממזרח לו- בקעת הירדן והרי-גלעד. ממערב צופים על היישוב, הר עיבל והר גריזים, עליהם התקיים המעמד הנפלא של הברכה והקללה, ובתווך העיר שכם, ובה קברו של יוסף הצדיק. מדרום ליישוב, עמק סוכּר (עסכּר) ובקעת בית-דגן (הכפר הערבי בית דג'ן), אשר בה מתוכננת להיסלל דרך נוספת לבקעה, וכן - עמק המכמתת אשר בו עוברת הדרך הראשית שכם-רמאללה-ירושלים. מלבד הנוף המרהיב נתברכה אלון-מורה במזג אויר נוח, הדומה לאווירה של ירושלים.

לאחרונה נסללה דרך העוקפת את שכם מדרום, והיא מהווה חיבור בין יישובי גב ההר לכביש קדומים כפר סבא. הדרך נקראת כביש גלעד ע"ש גלעד זר הי"ד, קב"ט מוא"ז שומרון שנרצח בסיון תשס"א.

 

מוסדות חינוך :

2 מעונות יום, 6 גני ילדים, ת"ת "נחלת צבי" בנים, בית ספר נחלת צבי בנות וישיבה תיכונית.

 

מוסדות נוספים :

מועדון מפג"ש לגילאי 50+

חצר הגפן - רפואה משלימה לנשים

חלקת השדה - מרכז סיור ולימוד

אריאל בנים

אריאל בנות

ישיבת הסדר וישיבה גבוהה "ברכת יוסף"

 

קליטה :

רכזת קליטה- צורית פרשן- 0524239855.
אפשריות מגורים דירות- 3 חדרים בשכירות,- בקרוב פרויקט בניה.

 

כיצד מגיעים 

אלבום תמונות

קישור: אתר אלון מורה

  

עשור לאירועי שבת לך-לך בישוב

תערוכת "כאן ביתי" ביה"ס נחלת צבי בנות שבט, תשס"ז

תערוכה לרגל 25 שנה לישוב - לכתבה שהתפרסמה ב"מראש ההר הקש כאן  

 סרטון: עובד מצטיין גן רימון

סרטון: עובד מצטיין בית ספר נחלת צבי בנות

סרטון: עובד מצטיין בית ספר נחלת צבי בנים

האדמו"ר מויזניץ בביקור באלון מורה ובקבר יוסף תשע"ב

 

דרונט בניית אתרים