ילדים ובני נוער בסיכון הינה תופעה מוכרת בכל שכבות האוכלוסייה. בני נוער אלה נמצאים במצבי חיים מסכנים, כגון: נשירה ממסגרות חינוך, שימוש לרעה בחומרים ממכרים, עבריינות, קשר קונפליקטואלי עם ההורים והקהילה, ומצבים רגשיים מורכבים. 

שירותים ותוכניות:

אל אנשי המקצוע המתמחים בטיפול בנוער ביחידה מגיעים בני נוער עם קשיים. מכל שכבות האוכלוסייה, נערים ונערות, מגיל 13 ועד 18. לכל אחד מבני הנוער מותאמת, תוכנית הייחודית שהוא זקוק לה. התוכנית נבנית תוך שמירה על כבוד הנער, שמירה על סודיות, וגיוס הכוחות האישיים של הנער לעזור לעצמו, מתוך אמונה שרק במאמץ משותף אפשר להביא לשיפור ולשקום.

במרכז מטפלים במגוון רחב של בעיות אופיניות לבני נוער:

 • בעיות בהתארגנות
 • שילוב במסגרת הלימודים
 • בעיות בתוך המשפחה
 • בעיות חברתיות
 • קשיים רגשיים
 • חרדות
 • בעיות ביחסים עם בני המין השני
 • דימוי עצמי נמוך
 • התנהגות סיכונית : סמים ואלכוהול, שוטטות, עבריינות

צוות פרט 

צוות פרט הינו צוות רב מקצועי של אנשי מקצוע בתחום של נוער בסיכון מאגפי החינוך הרווחה ומחלקת הנוער באגף יישובים. מטרת הצוות לתת מענה פרטני לבני נוער שקיימת דאגה למצבם במגוון מישורים, כגון: התנהגויות סיכוניות, נשירה ממסגרת חינוכית, חוסר שייכות חברתית, קשיים במערכת המשפחתית.
הצוות מתכנס אחת לשבועיים ודן בתוכנית ההתערבות עבור בני הנוער. כמו כן דנים בתופעות רוחביות בעלות מאפיינים משותפים הדורשות התערבות מקצועית.

מרכזת הצוות: 

אפרת בן שלומי
עו"ס מרכזת נושא חוק נוער

מרכז טיפולי הורים ומתבגרים

מרכז מתבגרים-הורים הוקם במטרה לתת מענה טיפולי מערכתי למגוון קשיים רגשיים, חברתיים והתנהגותיים של ומתבגרים. זאת תוך שימת דגש על שיפור הקשר הורה -מתבגר, ושיפור והתאמת ההורות לצורכי המתבגר.
במרכז צוות רב מקצועי הכולל עו"סיות מטפלות משפחתיות, וצוות מטפלים מוסמכים בתחום הנוער .
קבלה לטיפול היא בהמלצה ובהפניה של עו"ס המשפחה ומערכות החינוך והקהילה.

מרכזת הצוות:

נטע ולדמן
עו"ס מנהלת מרכז הורים מתבגרים

חוק נוער

יחידה מופעלת על ידי עובדים סוציאליים לחוק הנוער, אשר עברו הכשרה מיוחדת וקיבלו מינוי משפטי חתום על ידי שר העבודה והרווחה. מינוי זה מקנה להם סמכויות רחבות למילוי תפקידו. העובדים ביחידה מקיימים כוננות לאחר סיום שעות העבודה בשבתות ובחגים.
עובדי יחידת חוק הנוער עובדים על פי שני חוקים עיקריים:
חוק הנוער טיפול והשגחה 1960 – חוק זה הוא חוק טיפולי והוא היסוד לעבודת פקיד הסעד.
התיקון לחוק העונשין 1989 (חוק חסרי ישע) – חוק זה הוא חוק פלילי המגדיר שפגיעה בקטינים על ידי האחראי עליהם הינה עבירה פלילית המחייבת דיווח לפקיד הסעד או למשטרה. החוק קובע עונשים על אי דיווח. החוק קובע כי בעלי מקצוע, בני משפחה, שכנים ואזרחים הבאים במגע עם ילדים בסיכון, חייבים לדווח על כך לפקיד סעד או למשטרה. פקיד הסעד המקבל דיווח מעביר את המידע למשטרה.
אוכלוסיית היעד:
קטינים בגילאי 18-0 החווים פגיעה פיזית, רגשית, מינית והזנחה מצד הורים, סבים, דודים, דודות, בני דודים ואחים שמלאו להם 18 שנים.

מרכזת הצוות: 

אפרת בן שלומי
עו"ס מרכזת נושא חוק נוער

יחידת איתור - עד אליך לנוער

יחידת האיתור "עד אליך" עובדת במרחבים בהם אין מבוגר משמעותי מיטיב עבור בני נוער במועצה האזורית שומרון. העבודה מתרחשת ברחוב, בזולות, במסיבות ובמפגשים פרטניים בדרך כלל בשעות הערב והלילה.
המטרה הינה לחבר בין נערים ונערות ובין שירותים שונים היכולים לסייע להם בכל תחום – לימודים,
תעסוקה, צבא, טיפול ועוד.
המקצועיות של עד אליך היא בין השאר בסוגיות הקשורות בשימוש בסמים ואלכוהול וצוות היחידה שם דגש על נושאים אלו במפגש עם נערים ברחוב. היחידה נמצאת בשיתוף פעולה עם גורמים רבים העובדים עם בני ובנות נוער במרחב השומרון, מעבירה ידע מקצועי בנושא ומהווה כתובת להתייעצות אבחון והפנייה של נערים הסובלים מבעיות הקשורות בשימוש בחומרים פסיכו-אקטיביים, וקשיים רגשיים משמעותיים על רקע משפחתי, חברתי, לימודי ובריאותי.
עד אליך אינה מסגרת טיפולית אלא גוף הנועד לאתר, לאבחן ולהפנות נערים למסגרת הטיפולית או הקהילתית הטובה ביותר עבורם

 • צוות היחידה כולל ארבעה מאתרים העושים עבודת רחוב, שני עובדים סוציאליים ומנהלת
 • היחידה נותנת מענה בכל יישובי השומרון כולל את יישובי צפון השומרון
  מנהלת היחידה: חרות גוטליב וייס 0532771558 

מרכז יום לנוער בסיכון משתמש לרעה בסמים ואלכוהול

מרכז יום טיפולי, חינוכי ושיקומי לבני נוער בסיכון והמשתמשים לרעה בסמים ואלכוהול. המרכז מעניק קשת מענים רחב בתחום הרגשי, לימודי חברתי והכשרה מקצועית כן כלים להפסקת התנהגות מסכנת עד להשתלבות נורמטיבית בחיי המשפחה, קהילה וחברה.
מנהל היחידה: דן מרכוס – 0586003420

ית"ד - תכנית טיפול בצעירים

נערים ונערות מעל גיל 18, ועד גיל 25, שאינם נשואים או הורים לילדים, ואשר חשים שטרם מצאו את דרכם בתחילת חייהם כמבוגרים, אם מתוך חוסר בתמיכה כלכלית, אם מתוך בלבול באשר לבחירת דרכם המקצועית , הבינאישית, והאישית.
כאן ניתנת להם הזדמנות לממש את יכולתם על ידי חשיפה והתאמה לקורסים להכשרה מקצועית בתחומים שונים, קבלת תמיכה כלכלית של המדינה (על פי קריטריונים המעוגנים בחוק), וכן על-ידי תמיכה ועזרה רגשית ואישית.
לפרטים: דביר סמט 0525331104

דירת מעבר לעצמאות לצעירות - באלון מורה 

מיועד לצעירות מתפקדות חסרות עורף משפחתי הזקוקות למסגרת טיפולית מקצועית שתלווה אותן בדרכן לחיים כבוגרות עצמאיות.
לפרטים ניתן לפנות למייל הבא : tamarm@shomron.org.il
 

מתחברים - איתור נוער גבעות וחוות

לפרטים: עו"ס רוחמה ארבוס. ניתן לפנות במייל: os17@Shomron.org.il

עו"ס להט"ב -טיפול בנוער , צעירים ובוגרים הסובלים ממצוקה על רק בלבול זהות מינית.

לפרטים: עו"ס אפרת אריה. ניתן לפנות במייל: os28@MyShomron.onmicrosoft.com